Γεια σου
Είσαι ο επισκέπτης16791
με IP 10Dot2Dot5Dot13
Ευχαριστούμε για την επίσκεψη

Ως εκπαιδευτικό προσωπικό του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Χανίων σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπό μας και συνάμα ευχόμαστε ευχάριστη και παραγωγική πλοήγηση σε όλους τους επισκέπτες της σελίδας μας, είτε πρόκειται για μαθητές μας -πρώην, τέως ή νυν δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού πάντα θα είναι καταχωρημένοι στη συνείδησή μας ως μαθητές- είτε για οποιονδήποτε, συνειδητά ή τυχαία, στοχευμένα ή από περιέργεια και εξερευνητική διάθεση ή τυχαία έφτασε στην "εξώθυρά' μας.
Ο ιστοχώρος μας φιλοδοξεί να αποτελέσει τόπο δημιουργικής αναζήτησης, ευέλικτο οδηγό για όλους όσοι εξακολουθούν να δελεάζονται από το αέναο ταξίδι στις απύθμενες δεξαμενές της γνώσης, πεδίο γόνιμης επικοινωνίας και συνδιαλλαγής του σχολείου μας με την κοινωνία, πολύτροπο αρωγό για τη στενή σχολική του κοινότητα αλλά και την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα του τόπου μας` πάνω από όλα όμως ζωντανή απόδειξη ότι εκπαιδευτική διαδικασία είναι τόσο μακρά όσο και τα βιολογικά μας όρια ως όντων και μοναχά προϋποθέτει την απαρέγκλιτη θέληση όλων όσοι εμπλέκονται σε αυτήν.
Στα επιμέρους θέματά του διαδικτυακού μας σπιτιού ευελπιστούμε ότι θα απαντηθούν ερωτήματα πρακτικής φύσης, θα παρασχεθούν τεχνικές πληροφορίες και θα βοηθηθούν οι μαθητές στο κοπιώδες έργο τους` πάνω από όλα επιθυμούμε να γίνει γνωστό στους ανθρώπους του τόπου μας ότι η μάθηση και η γνώση δεν υπόκεινται σε τεχνητούς φραγμούς και σε φανταστικά εμπόδια αλλά είναι κτήμα όλων, ανεξαιρέτως ηλικίας, φύλου, φυλής, επαγγελματικής απασχόλησης ή κοινωνικών αποκλεισμών. Μόνο κριτήριο -και για αυτό και αδιαπραγμάτευτο- και απαίτηση η δίψα για καλλιέργεια πνευματική και ψυχική, τάση που έρχεται ευθέως και ανελέητα σε σύγκρουση με τη σύγχρονη υλιστική θεώρηση της ζωής.
Με την ελπίδα ότι το σχολείο μας θα καταστεί στέρεος πόλος ανάδειξης των ανθρωπιστικών παιδευτικών ιδεωδών και επαρκής φορέας γνώσεων και ψυχοπνευματικών αξιών σάς καλούμε να περιηγηθείτε στη σελίδα μας, η οποία συνεχώς θα επικαιροποιείται και θα εμπλουτίζεται, και να μας γνωρίσετε.
Ως ευ παρέστητε, λοιπόν...

Η ώρα είναι;

Thursday